Close

Current Conditions
65 ° Partly Cloudy

Login | Subscribe
Loading.... Please Wait.

St. Francis to host annual Southtowns Duals on Dec. 6 – 7

MUFFOLETTO LOOKING FOR MORE PINS — Mike Muffoletto, seen here recording a pin in a match last season, is among the featured wrestler sat the Southtowns Duals this weekend. Photo courtesy of Ron Larson.
The 2013 edition of Southtowns Duals at St. Francis High School, an annual early-season tournament helping to kick off the high school wrestling season, will take place Friday and Saturday, Dec. 6 – 7.

Action will begin on Friday with round one of four that day at 3 p.m. and will continue the next morning, with the first of five rounds’ starting at 9 a.m. Awards are slated for 5:45 p.m. Teams competing in a Southtowns-strong field, include the host St. Francis, Hamburg, Eden, Frontier, Lake Shore, Grand Island, Lerw-Port, Orchard Park and Gowanda.

The following is a preview of the teams provided to The Sun by St. Francis head coach Mike Messore.

St. Francis, the 2013 CHSAA Class B State champions, will feature Travis Bittner – fifth in CHSAA; Matt Muffoletto – fifth in CHSAA; Mike Miller – sixth in CHSAA; Jim Canterbury – fourth in CHSAA and Jake Braunscheidel – third in CHSAA.

Eden, the 2013 Class C runner-up, will feature Alex Smythe – Section VI champion, third in NYS, signed to wrestle with the University at Buffalo; Sawyer Overhoff – Class C runner-up, fifth in Section VI; J.J. Page – fifth in Class C; Cole Simmons – sixth in Class C; Mitch Laing – sixth in Class C; Jesse Vondell – sixth in Class C; Jonah Baldwin – fifth in Class C and Pete Schmitz – sixth in Class C.

Lake Shore, the 2013 Class A champion, will feature Luke Catalano – Class A champion; Briar Dills – fourth in Section VI; Freddy Eckles – fourth in Section VI; David Killian – sixth in Section VI; Dylan Murphy – sixth in Section VI and Brandon Joslyn – sixth in Section VI.

Hamburg, the 2013 Class A fourth-place finisher, will feature Jake Smeader – Class A runner-up, sixth in Section VI; Dillon Knoll – fourth Class A, fifth in Section VI; Dante Mastrangelo – third in Class A; Garrett Knoll – fourth in Class A and Eric Sheffield – sixth in Class A.

Frontier will feature Rocco Russo – Section VI Champ, signed to wrestle with UB; Roy Cuthbert – sixth in Class AA and Seth Jones – sixth in Class AA. Gowanda will feature Cody Richter – third in Section VI; Jon Flynn – fifth in Section VI and Lucas McKeever – sixth in Section VI.

Grand Island will feature Joe Verdi – fourth in Section VI, Apelasan Wingneswaren – fifth in Class A; Max Tafelski – fifth in Class A and Ben Wright – fourth in Class A. Lew-Port, the Class B runner-up, will feature Andrew Shomers – Section 6 champion; Ryan Kromer – Section 6 runner-up, fourth in NYS, signed to wrestle with UB; Delbert Marshall – fourth in Section VI; Matteo Toliano – fifth in Section VI; Garrett Rath – sixth in Section VI and Chet Bondi – sixth in Section VI.

Orchard Park will feature Austin Michaud – sixth in Class AA and Bill Myers – sixth in Class AA.

Wrestling previews will be printed in the Dec. 19 edition of The Sun.


ADD A COMMENT

You must be signed in to comment.

Click Here to create a Free Account

Click here to Sign in

Subject
Comments
Submit

Be the first to Comment
Join thesunnews.net's mailing list.
Email:
For Email Marketing you can trust